Sziasztok tapasztalt teknőstartó vagyok!!! Én a kezemből etetem őket. Amint belépek abszobámba azonnal odaúsznak hozzám, mert tudják, hogy kaját kapnak.
Lassan átszokhatnánk az Ékszerteknős oldalra, mivel nem teknős kajákról beszélgetünk főként Igazából szerintem az ékszerteknősök a vízben esznek, és nem is igazán tudnak érzésem szerint víz nélkül. Bár ki tudja, az ujjamat szárazon harapta meg
Én is napoztattam tegnap őket, egy-egy lavórban üldögéltek a napon egy-egy sziklával. Aztán amikor nálam is a Maya folyton feltornázta magát a szélére, kivettem és a fűbe raktam. Na ott megrettent hirtelen, de villámgyors vágtába kezdett alig bírtam követni. Aztán cseréltem és a Kicsit raktam a fűbe, no ő már nem volt olyan fürge és simán tudtam a füvet gazolni közben míg ő "sétálgatott". Ma nagyon durcásak hogy nem mehetnek a napra, annyira megtetszett nekik a tegnapi jólét. Ha lesz egy kis időm, megcsinálom végre a weblapomat és akkor teszek fel képeket a két ördögről.
Ma reggelre az egyik halam meghalt, ami nem csoda már régóta nagy volt a hasa. Csak most a fiú halam boldogtalan, így holnap vennem kell neki egy másik párt.
Remélem nálatok is helyreállt az egészség és már jobban vagytok
Remélam sikerült a vizsgád! Köszi, én jobban vagyok, most szegény barátom kapta el, holnap mehetek ápolgatni:) Tegnap muszáj voltam végighallgatni 10 percen keresztül, h ő most milyen beteg, mert hát ez az én hibám...
Hátha megszokják egymást a teknőseid:) Én most minden nap kiviszem kicsit napozni a csajszit. A kis piszok mindig megakar lógni. Kész szökevény. Szombaton kiengedtem a szobámban, mert sajnáltam, h egész nap ott kell lennie a 4 üveglap között, jött barátom, leszaladtam elé, mikor jöttünk föl meg néztem egyet, h Erynn szépen mászik le az emeletről. Kereshettem volna:) Most berendeztem neki rendesen a helyét, egész jó lett. Egy kis cserépbe ültettem neki füvet, h jobban nézzen ki. Azt még nem értem el nála, hogy a parton egye meg a kaját és ne vigye be a vízbe, de idővel hátha...
Nekem két ékszerteknősöm van, az egyik piros fülü, a másik sárga fülü. Tulajdonképpen 3-an voltak, de tavaly az egyik meghalt és a piros fülü is beteg lett. De már jobban van és mivel kicsit agresszív volt a sárgával most szoktatás alatt állnak. Egymás mellett van a terráriumuk és talán már jóban vannak. Kicsinek és Majának hívják őket, ha minden igaz mindketten lányok.
A nevek mindig egy kicsit furcsának tűnnek, de szerintem szép nevet választottál neki Az én már "angyal" teknősömnek Zoé volt a neve.
Remélem te is jobban vagy már, biztosan nem a dokitól, inkább csak a meleg napsütéstől
Nekem is muszáj mennem, holnap vizsgázom a főiskolán és még nem igazán tanultam rendesen, inkább dolgoztam Beteges vagyok én is ugye?
Köszi a tanácsokat:) Ha egyszer vére kisüt a nap én is gondoltam rá, hogy kipakolom napozni, elkerítek neki egy kis részt és mászkálhat a fűben, szerintem tetszene neki:)) Már megengedi, hogy megsimizzem a fejét, nem is bújik vissza a teknőjébe, szerintem kezdi megszokni:)
Neked hány teknősöd van? Milyen fajták?
Azt hiszem Erynnek fogom hívni (szeretem a fantázianeveket, a macskámat Ventrue -nak hívják a kutyámat meg Dreonnar -nak, szerepjáték átka:))
Lassan megyek, megvagyok fázva így most mehetek dokihoz, pedig nagyon nem szeretek menni hozzá:(
Örülök hogy a teknős már jól van és főként hogy eszik. A víz magasságával ne aggódj meg fog birkózni, ugyanis szeretnek úszni. Én ameddig nem lettek nálam betegségi gondok és örökbefogadások, egy nagy terráriumban olyan magas vizük volt amilyen nagy a páncéljuk, és így szépen fel is tudtak állni és taposni a vizet. Most "pocsolya" lakók lettek a különélés miatt, de talán tavasszal már sikerül összeszoktatnom őket és lehet egy rendes terráriumot készíttetnem nekik.
A névadás egy nagyon szép élmény, van is egy olyan oldal itt ahol néhányan beírtuk a teknőcök neveit. Ki tudja talán hallgatnak is a sajátjukra
Biztosan örül a teknős hogy meleg és biztonságos helyen van és nem kell vadásznia a kaja után. Szerintem nem lesz vele baj, és hamarosan még akár ki is viheted napozni is ha van helyed.
Utóbbi kérdésemre választ kaptam:) Asszem csajszi. Márcsak egy jó nevet kell neki választanom, de ehez még kicsit meg kell ismernem milyen a természete...
Köszi szépen a tanácsokat. Tegnap voltam állatkereskedésben és vettem nekiegy heti menüt, hogy megtudjam mit szeret. Felvittem énszobámba, mert öcsém nemigazán foglalkozott szegénnyel és nagyjából berendeztem neki a helyét meg előszedtem a vízmelegítőt, hogy nehogy megfázzon nekem. Kicsit több vizet tettem bele, mint először, így szinte teljesen ellepte (de a kövekre kitud mászni ha akar). Észrevettem, hogy mindig mikor levegőt vesz és kicsit kinyitja a száját véres lesz a víz. Egy kis idő múlva egy nagyobb húsdarabot köpött ki. Szerintem emiatt lehetett, hogy nem evett semmit, lehet megakadt a torkán és nemtudta lenyelni. Tettem be neki halat meg asszem szívmixet és kb 8 körül evett is belőle:)) Így szerncsére megoldódott a probléma. Már nem olyan félős, mint eleinte, szerintem tetszik neki a hely, a nyaka is szépen gyógyul:)) Szerintem nincs vele semmi probléma, mert a szeme nincs begyulladva, bár ha úgy lesz pénzem veszek neki szemcseppet, meg a páncélja is kemény:) Rendbe fog jönni:))
Azt hogyan tudom megállapítani, hogy fiú -e vagy lány? Szeretnék neki nevet adni, csak nemtudom milyen enmű... mégegyszer köszi: Merienn
Alapvetően ne aggódj, az ekkora teknősök már csak hetente-kéthetente esznek fogságban.
Talán csak meg kell szoknia hogy új környezetben van (mégha az előzőt nem is szerette) és ahogy írtad gyógyulnia is kell. Ha a sebei miatt aggódsz akkor elviheted állatorvoshoz hogy fertőtlenítse. Ha van szabad lámpád akkor azt odateheted neki a terrárium fölé, imádnak a kövön napozni. Ami azért is jó lenne, mert még hideg lehetett neki kint ha eddig terráriumban lakott és könnyen lehet hogy megfázott.
A kaja pedig nagyrészt hal legyen. Az összes száraz kaja amit a kezedbe nyomnak hogy imádja a teknős, inkább árt neki mint használ. Nem tudom hogy milyen a Kraszna, de pecázhattok is neki halakat, vagy próbálj nyers fagyasztott halat szerezni neki az állatkereskedésben.
Én még nem láttam olyan teknőst aki visszautasította volna a halat
Örülök hogy nem hagytátok magára a folyóparton! Írj hogy hogyan érzi magát és kérdezz nyugodtan ha valami van.
Nekem lenne egy kis problémám. Az öcsémék tegnap előtt találtak egy vörösfülű ékszer teknőst a kraszna parton. Kb. 15 cm lehet. Valaki ráunhatott szegényre. Hazahozták, beletettem egy 120 literes akváriumba és engedtem bele egy kis langyosvizet, meg tettem be nagyobb köveket, h kitudjon rá mászni. Az a gondom vele, hogy nemakar enni. Még nem volt időm eledelt venni neki, de elvileg pl. almát és húst lehet neki adni. Próbáltam, h a szájába teszek egy kis darabot mikor kinyitja, de nem nyeli le. Mit csináljak vele? Visszaengedni a krasznába félek, mert nagyon koszos a víz, beledobálnak sok szemetet, szóval nemtúl egészséges, meg az egyik mancsa és a nyaka sebes, így gyógyulnia kellene.
Megtalálhatod a teknős nevek oldalon: a mostani kettő Kicsi és Maja. Vélelmezésem szerint az egyik fiú, de még nem adta konkrét jelét, külsőre pedig akármelyik lehetne.
Kicsi lett a neve azért, mert az elején nagyon beteg lett (tüdőgyulladás) és a hosszú ideig való kezelés során elmaradt Zoétól a párjától növésben. Maja pedig befogadott teknős. Tavasszal egy újabb próbálkozás során remélem végre összeköltözhetnek ők ketten.
Az elején én sem tudtam hogy mennyi gond/öröm lehet egy teknőssel. Én is gyerekként kaptam az elsőket és az összes hibát el is követtem velük amit lehet szerintem Akkor még Legoból házat is csináltunk nekik és ők lelkesen ki is néztek az ablakon. Nagy élmény volt
Mi lesz a keresztelőn? Szenteltvíz, torta (szigorúan fagyasztott halból ?
A teknősőm neve: Ticsi Béla. És hogy mért pont ez? Eccerű a válasz. Egészen kiskorom óta szeretnék egy tekit, de anyuék nem hagyták, mert ők nem tudták/akarták gondozni, engem meg túl kicsinek tartottak. (Így utólag örülök, hogy nem vettek akkor, mert sok olyan esetet hallotam, hogy a kicsi gyerek kiharcolta az állatkát és két nap után észre sem vette, a szegény állat meg, mehetett a ház tövébe . . .). Szóval mindig azt mondtam, hogy szeretnék egy kicsi teknőst, de sejp voltam így a kicsiből ticsi lett.
A tiedet hogy hívják?
Ja, majdnem elfelejtettem, holnap lesz a keresztelő. (ez komoly)
Ne aggódj le fogja magától dobni azokat a hártyákat, sőt akkor fogsz igazán örülni, amikor koszosodik tőle a víz
Egyébként ha ilyen szépen eszik, akkor nagyon gyorsan növekszik és gyakran váltogatja majd a szűkös "ruháját". Szerintem ez a kaja mennyiség elég neki, ha jól emlékszem még kis teknős ezért eszik naponta. A teknősök (legalábbis az enyémek) folyton éhesek, nem tudsz annyit adni nekik hogy meghagyják ha csak nem betegek.
Tudom, hogy a következő kérdésem nem igazán ehhez a topichoz talál, de ti mindig segítettetek, remélem most is fogtok!
Szóval, nem tudom, hogy hogyan tisztítsam a tekimet, egy kis kefével meg szoktam óvatosan dörzsölni a páncélját, de mit csináljak a farkával, kezével, lábával a nyaka és a keze közti résszel???
Vagy hadjam, hogy magától lejöjjenek a kaja meg bőrdarabok?
Ja, a tekim azóta nagyon jól eszik, napi menü:
- 6-7 darab rák + kis alma, saláta (napközben)
- egy fél hal, fél szív kocka, és egy kis kukac (délután felé)
Ezek után még mindig enne, de nem merek több kaját adni. Adjak még?
Nekem egy kb. velem egy idős (26 éves és kb. 16 cm) ékszerteknősöm van, Béla. Általában én is száraz kaját adok neki (marhaszív kocka, tubifex kocka, szárított hal, fehér hal, bolharák, van un. teknősműzli (benne kicsi kagyló, bolharák, meg egyéb nyalánkságok), de mellettük kap nyers (fagyasztott - persze neki felengedett) kishalat, és ha lehet kapni valahol veszek neki élő tubifexet (csak az EU miatt már nem árusítható). Ill. szereti a salátát is, és szokott kapni néha egy szelet meghámozott almát is.
Egyedül van már sok éve (elötte volt egy ékszertekim szintén (Amálka), és mikor megkaptam Bélát összeraktuk őket, de sajnos Amálka (teljes nevén Zöldike Amália (a nevére legyen mentségem, hogy voltam, vagy 9 éves, amikor megkaptam) elkóborolt (remélem azóta jó helyen van)). És jól elvan egyedül is. Étvágya nagy, és hetente egyszer kap enni (hacsak le nem vesz a lábamról - de tartom magam általában, pedig nagyon tud teperni ha meglát).
Szokott kolbászolni is a lakásban, főként míg tisztába teszem az akváriumát, amiben jelenleg csak egy nagy napozó köve van, mert nehéz volt tisztán tartanom a sóderkavicsokat alatta. Egészséges, jófej teki.
hát nemtudom csiga tuti jó, gilisztábol baj lehet bár nemtudom menynyire ellenálló ez ellen a teknős... husba meg semi nincs. ill. alig. Linda, biztos durván fog hangzani, de a liofilizált cuccokat ugy ahogyvan sztem kiis dobhatod a kukába... Mivel kiszáritott alig van benne valamicske... A "valamilyen vitamin" mivel nemtudom miylen (mi van ráirva?) nem nyilatkozom...
A lényeg valahonnét kéne szerválnod fagysztott sneciket- vagy élőket amiket lefagyizol...Mig kicsi a teknős addig akár vehetsz mitomén 10-20 guppit aztán azok egyrészt tenyésznek másrészt odalehet adni enni, de hosszutávon azsem megoldás.. =(
Hát tudod a felét én sem tudom hogy mi, de azt biztos hogy majd mindegyik száraz kaja. Nem is tudom mit írjak neked, ugyanis a nagyrésze nem hasznosítható rendesen a teknős szervezete számára. Hol élsz? Nyáron nem pecázik valaki a környezetedben? Ahogy Jadis is írta a halnál nincs jobb, és sajnos lassan az a véleményem alakult ki, hogy anélkül bizony nem lesz egészséges a teknős. A vitamin cseppeket ad be neki mert szüksége lesz a kaja mellett valami erősítőre. Mond csak mennyire vagy állatbarát? Ugyanis tapasztalatból tudom hogy élő halat is megesznek, azt pedig adnak az állatkereskedésben is... Én kínból etettem az egyiket élő hallal a gyógyulása érdekében, de én nem bírtam szívvel. Kell a "friss hús", így elővettem az egyik szakkönyvet lássuk mit ajánl: csigákat, gilisztát, tubifexet, darabnyi marhahúst.
Jadis ez utóbbiakról mi a véleményed? Bevallom nálam csak halat esznek egy ideje betegség miatt.
A salátát szeretik általában nyugodtan adhatsz neki, de tényleg jól megmosva!
Jadis! Én utána néztem, hogy hogy kell őket tartani, de vannak azért kérdéseim. És nem tudom, hogy miről csúsztam volna le, hiszen a teknősőmnek van köve amin napozhat, és van lámpája is. De az állatkereskedésben nem mondtak semmit az aljnövényzetről. Fagyasztott izéket sajnos nem lehet kapni, de vettem: liofilizált csontot, szárított shrimpet, liofilizált szív-mixet, liofilizált lisztkukacot, liofilizált humuszgilisztát, tubifexet, rákokat, szárított gammaruszt és liofilizált rasborát. Hogy őszinte legyek lila gőzőm sincs, hogy mik ezek, de az üzletben azt mondták ezek jók, hát megvettem. Ezen kívűl vettem valami páncélerősítőt (egy nagy fehér teknős formájában) és valami vitaminos cseppet. Remélem ennyi elég. Meg majd kap salátát. Azt szereti úgy-e?
Szóval előszőr is ha valaki megvásáról egy kis teknőst akkor érdemes előtte kialakitani a tökéletes helyet amiről mondjuk már lekéstél, de a legközelebbi esetekre azért vedd figyelembe:) remélem nagy teknősfarmod lesz később:)
A barna turhát amit láttál énsem tudom mi lehetett, igy látatlanba nehéz... Viszont az h az első 3-4 napban neagyisten első hetekben nem eszik a teknős viszonylag normális dolog; aklimatizálódnia kell. Az is teljesen jellemző rájuk hogy azt eszik a legszivesebben amit életükben előszőr ettek, ez praktikussági okokbol van igy, hiszen az élőhelyén minden bizonnyal az a legy gyakoribb táplálék. Amikor a kistekik megérkeznek a farmokról akkor tulajdonképpen még nemettek életükben semmit, majd az állatkereskedő eteti meg előszőr valami szivmixel vagy száritott hülyeséggel, igy sajnos az lesz a kedvencük... ezért eleinte mig aklimatizálódik ilyenekkel kell etetni, majd lassan de biztosan átkell szoktatni az egészben lefagyazstott kishalra amiben benne a bele meg mindene az teljes tápértéket biztosit... A többi száritott izé teljesen alkalmatlan amugy teki táplálására... És végül a válaszok>
- Kövek, növény jólnéz ki és sztem azsem egy utolsó szempont, másrészről természetesebb körülmény, kellmég napozókő és lámpa "nap" helyett
-szerintem az etetést kifogod tapasztalni, ha megkinálod a tekit egy héten keresztül mondjuk heti 4-5 nap akkor látni fogod h menyire éhes. alkalmanként anyit érdemes adni neki hogy adod-adod a kaját és amikor az utolsó falatokat már csak ugy az "iz kedvééért" eszi abba lehet hagyni...
-nem baj h 1edül van, sőőőőt... és hülyeség az h megbolondulna...
Nah kiokoskodtam magam:D de nagyon jovolt mert addig sem kell tanulnom:D
Üdv-eW
PS: itt is és más oldalakon is vannak nemteljesen korrekt tartási cikkek deazért használhatók..
Örülök hogy eszik a teknősöd! Akkor komoly baja nem lehet
A rák valószínűleg szárított volt ugye? Fontos hogy nyers halat is adj neki, nálunk fagyasztott halként árulják és felengedve lehet adni nekik. Ha egy kicsit kutatsz ezen a weboldalon találsz sok ötletet a teknősök tartásával kapcsolatban. Pl. még most amikor ilyen kicsi naponta kell ennie és tulajdonképpen annyit amit meg tud enni. Falánk mindegyik nagyon, de ő majd szabályozza az evését magától. Te is látni fogod, mivel ha többet adsz mint amit meg tud enni akkor a víz hamar koszolódik majd.
Bevallom én nem tettem a terrárium aljára semmit, de sokan tesznek köveket. Ne építési murva legyen (tudod az a hegyes és éles kis fehér kövek) hanem folyókban lévő kavics ami gömbölyű hogy ne sértse fel a hasát. Később majd ebbe rakja a tojásait és ne ijedj meg ha falatozik is majd belőlük, állítólag segíti az emésztésüket (mert nincs foguk a rágáshoz . A növényeket is szeretik, enni. Tehát díszítésként nem igazán lesz jó. Egyébként gyümölcsöket és növényeket is esznek szívesen, csak vigyázz hogy jól mosd meg őket ne maradjon rajtuk szennyeződés, vegyi anyag.
Tudod a teknős társas lény. Persze egyedül is jól megvan, nem hinném hogy megbolondul, de nincs szebb látvány mint amikor egymás hátán napoznak. Ha teheted vegyél hozzá egy párt, lehetőleg ellenkező neműt. Nagyon fog örülni majd meglátod. Az állatkereskedésben is látod milyen édesen játszanak egymással.
Még egy jótanács: egy teknős sokáig él és lehet hogy előbb vagy utóbb orvosra is szüksége lehet. Kérdezz körbe a barátaiddal, vagy akár szülői segítséggel hogy melyik állatorvos ért a teknősökhöz. Nálunk általában ezek a dokik kezelik a hüllőket (gyíkok, kígyók) is.
Remélem sok szép élményed lesz a teknősöddel! Ha elakadnál kérdezz bátran!
Igen, igazad van Asha én is elvittem. 3 óra múlva meg is halt...
Azért írtam Lindának hogy meséljen milyen a teknőse, mert nem valószínű hogy most a teknős dokibácsihoz rohanna vele, aki egyedül tudja kezelni Bp.-en a teknősöket (na és nem is biztos hogy a kisteknős itt él pesten). No meg olyan iskolás gyereknek tűnt a szöveg alapján.
De amint látod azóta sem jelentkezett, lehet hogy már eszik a teknős bébi
Így távlatból elég nehéz eldönteni, egyáltalán nem evett amióta nálad van? Nem lebeg véletlenül a víz felszínén?
Mit adtál neki enni? Kicsit teknősöknél is a nyers hal fontos lehet és azt is szeretik a legjobban. A barnás lét sem értem. Sebes és onnan jön, vagy csak valamilyen nyálkaszerű bőrcafat lóghat rajta?
Nagyon meg vagyok ijedve! 3 napja kaptam egy pár hónapos ékszerteknőst és nem akar enni. Az osztályba is pont ilyeneket vettünk és ők esznek! Mi a baj az enyémmel? A "tokáján" észrevettem valami barnás lét, mit csináljak???
Van három nagyobbacska ékszerteknősöm. Anno betettem hozzájuk a kertből néhány varangyosbéka-bébit. A tekik csak nézegették őket, végül úgy döntöttek, hogy semlegesek maradnak a témában, és folytatják napi rutinjukat.
Az este leforgása alatt viszont valami hatalmas vadászat zajlhatott le, ugyanis reggelre csak a kisbékák bőrét találtam.
Ezek szerint a teknős, hogy baja ne legyen az irritáló bőrétől, egyszerűen megnyúzta volna?
Igen, az etetés az egyik legfontosabb téma, mert jórészt azon múlik a teki egészsége.
Nekem 3db pirosfülű 1,5 éves ékszertekim van. Az enyémek egy 90 literes akváriumban vannak, van benne szűrő de az etetés miatt nálam is hamar elkoszolódott a víz. Ezért kb. 2 hónapja rászoktattam őket a külön etetésre. Én már fél éve csak kétnaponta adok nekik, bár a közbeeső napon is jelzik a kajaidőt (hasonló módszerekkel, mint nálad), és néha megesik rajtuk a szívem és kapnak pár falatot. Ilyenkor nem veszem ki őket, hanem akkora falatokat kapnak egyenesen a szájukba, amit egészbe le tudnak nyelni, nem cincálják szét, így nem is koszolják a vizet.
Szóval kettőnél nem volt semmi probléma az átszoktatásnál, a legfélénkebb az első pár alkalommal nem akart enni a másik helyen, de hamar rájött, hogy akkor éhes marad és ma már semmi probléma velük. Ettől a pakolgatástól szerintem nem lettek stresszesebbek, sőt inkább jobban megszokták a jelenlétemet. Bár az egyik elég harcias, mert mindig meg akarja harapni az ujjamat, ha kiveszem)
Szerintem érdemes kipróbálni, mert előtte hetente cseréltem a vízüket, de 3naponta lehetett volna, mert a 1 hét után már alig láttam a tekiket) kétnaponta takarítottam a szűrőt. De most elég kéthetente vizet cserélnem, és akkor sem olyan vészesen koszos.
Én javarészt nyers hallal etetem őket, csak kiegészítésnek kapnak mindenféle száraz kaját: rákot, hangyatojás, fehér halat,szívmixet. Valami vitamint is szeretnék nekik adni, nem tudtok valamit ajánlani? Nálunk csak teknőscseppek kaphatók (60 Ft/db), ismeritek? az elég nekik?
Gondoltam jól jönne egy különálló topic ezzel a témával. Akinek van kedve az megoszthatná szokásait, így mások is tanulhatnak belőle, vagy éppen ötleteket kaphatnak. Mindjárt kezdeném is a sort. Nekem 2db 1 éves sárgafülü tekim van. Naponta kapnak kaját, minden este 9 körül. Már nagyon tudják mikor van etetés. Ha esetleg netán "csúszna" a kaja, akkor az egyik tekim oldalrafordul és elkezd csapkodni a mellső mancsával, így jól megcsobogtatva a vizet, amit mindenki észrevesz. Ha meglát, abbahagyja. Szó szerint jelez. :) Eddig ugyan nem, de mostantól egy új etetési módszert fogok bevezetni, mert elegem van abból hogy a víz gyorsan koszolódik a kajától. Arra gondoltam, hogy etetéskor kiveszem őket egy tálkába, és ott megkajolnak, majd a végén vissza a helyükre. Nem tudom mennyire veszi igánybe őket ez a rendszer ki-bepakolgatás. Ti ezt hogy oldjátok meg? Mivel kajáltatjtok őket?